SPR-RSČ » Publikace » Autorské články » Exekuční mafie trží nejvíce z bohatých a ekonomicky aktivních

Exekuční mafie trží nejvíce z bohatých a ekonomicky aktivních

mafie

Jaký smysl má práce, pokud z ní nemá užitek zaměstnanec, ani obchodníci, ani stát? To je stav, který převládá od roku 2001 v České republice, kde žijí téměř dva miliony lidí v bídě díky nesprávným zákonům o exekucích. Už jsme si zvykli, že lidé mají deset a více exekucí a víme také proč. Jedině v České republice je možné provádět exekuci všemi způsoby naráz, čímž nezůstane povinnému z jeho práce vůbec nic. Nejprve je mu stržena částka mimo nezabavitelné minimum a pak mu je z bankovního účtu zabaven zbytek, který mu přijde od zaměstnavatele po srážce.

Logická záležitost – ale žádná vláda tuto jednoduchou věc nebyla ochotna vyřešit jedinou a jednoduchou větou v příslušném zákoně. Proč tomu tak je? Jediná logická odpověď – vlády jsou asi korumpovány miliardářskou exelobby.

Něco, co nedovede pochopit žádný právník v zahraničí je v České republice skutkem, zakořeněným v zákoně.

Efekt exekucí z toho vyplyne pouze pro exekutora, pokud k tomu přičteme neskutečně vysoké poplatky za zbytečné úkony exekutora – dotaz na povinného u vězeňské služby, u katastru nemovitostí, u správy sociálního zabezpečení, u registru vozidel, u pohřební služby…atd.

Soukromý exekutor v ČR nadělá náklady pouhými administrativními úkony, které stojí jen tři minuty a nula korun. Ovšem účtuje si tisíce.

K tomu je třeba připočíst fakt, že i přes splácení dluh neustále roste, takže je nekonečný a je to vlastně doživotní zdroj renty pro pana českého soukromého exekutora. Nikde jinde na světě jsem tuto praxi nezaznamenal – jen Česká republika ji má stvrzenou zákony a potvrzovanou soudy.

To způsobuje lidem platební neschopnost, protože pokud člověku zabaví vše, z čeho má splácet. A pokud se podíváme do zákona, rostoucí exekuce je nesplatitelná a je jedno, zda člověk vydělává 10 000 nebo 100 000 měsíčně – zůstane mu vždy 8 000 až 12 000 korun na měsíc. Čím vyšší mzda, tím se pan exekutor snaží vydělat na povinném víc a neustále provádí úkony a účtuje si další poplatky. Vždyť je to přece podnikatel. A vysokoškolsky vzdělaný povinný pracuje, vydělává 100 000 Kč čistého měsíčně, ale nezabavitelná částka je dle zákona jen 12 450 Kč a je jedno, jak s ní dotčená osoba vyžije a že se dostane do další platební neschopnosti. Dluh narůstá a povinný pracuje a platí. Majetek exekutora roste po stovkách milionů, protože v exekuci už je téměř každý, nebo minimálně zná pět osob kolem sebe, kteří exekuce mají.

V podstatě jde o vymáhání výpalného, které je však legalizováno hned na počátku Exekučním řádem a Občanským soudním řádem, na rozdíl od Ruska, Itálie a USA, kde toto činila v minulosti mafie ilegálně a zisky později zlegalizovala již „normálním“ podnikáním s vymoženými penězi.

Vládu a parlament to nezajímá, policii to nezajímá, Evropský parlament to nezajímá. Probíhá tu obohacování exekutorské mafie, která už prorostla do politiky a nikoho to nezajímá.

Je jedno, že dva miliony lidí nemůže mít účet v bance a nemůže pracovat. Je jedno, že dva miliony lidí nemůže dělat někomu tržbu, protože žije z 12 000 Kč měsíčně, což je částka odpovídající nájmu bytu 1+1 vBrně, nebo 1+kk v Praze.

Že to časem položí ekonomiku a že to způsobuje 1300 až 1700 sebevražd ročně? Jsme přece státem, který ovládá exekuční mafie. Státem, kde sice máme Ústavu a její součást – Listinu základních práv a svobod. Ale nikoho to nezajímá.

Je jasné, jak situace dopadne. Časem postihne vymáhání výpalného další milion občanů ČR a pak naroste napětí ve společnosti tak daleko, že dnes nedokážeme odhadnout následky činů zoufalých a dlouhé roky zbídačovaných dlužníků, kteří na počátku měli jen jeden dluh v řádu stovek, nebo tisíců korun.

Přímo odpovědni za veškeré následky budou pak všichni politici, kteří tyto zákony uvedli v účinnost a udržovali po celá léta, což umožnilo drancovat ekonomicky činné a dělat z nich sociální trosky, bez kupní síly.   

                

Karel Fleischer

místoředseda SPR-RSČ Miroslava Sládka

předseda MO Brno SPR-RSČ Miroslava Sládka

Lídr kandidátky SPR-RSČ Miroslava Sládka do zastupitelstva města Brna 2018

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.