SPR-RSČ » Publikace » Autorské články » Poslanci zvolnili,občané však musí pracovat za mnohem méně

Poslanci zvolnili,občané však musí pracovat za mnohem méně

poslanci

Mnozí voliči očekávali výměnu stran a poslanců po volbách do Poslanecké sněmovny a tím zvýšení aktivit poslanců. Realita je však přesně opačná. Sněmovna od 20. 4. nemá žádný program a nic se od voleb nevyřešilo. 12. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky oficiálně skončila dne 20. dubna 2018 přičemž polovina plánovaných bodů schůze byla vyškrtnuta a body zůstaly neprojednané. Ve skutečnosti poslanci přestali jednat po ústních interpelacích již ve čtvrtek 19. dubna 2018 a v pátek jeli domů. Poslanci na schůzi většinou jen přikázali projednávání návrhů výborům, zamítli, nebo prostě neprojednali, přerušili a odročili.

Od té doby do dneška, tedy 4. května 2018, není svolána žádná schůze Poslanecké sněmovny.

Poslancům však běží plat 70 195 Kč měsíčně plus náhrady a další příslušenství a výhody.

Když si klikneme na program schůzí na webu PS PČR, můžeme se dočíst, že „V současné době neprobíhá ani není svolána schůze Poslanecké sněmovny.“

To tedy znamená, že je možné, že do září letošního roku již žádná schůze nebude a poslanci si prodloužili prázdniny o pěkných pár měsíců.

V informačním systému PS PČR sice vyběhlo několik desítek bodů, ale oficiálně žádnou další novou schůzi nikdo nesvolal.

Ve dnech 23. - 29. 4. a 7. - 13. 5.  měly probíhat výbory a až 21. - 27. 5. Má jednat Mandátový a imunitní výbor a 28. 5.  - 3. 6. Podvýbor pro lesní hospodářství. Někdy na polovinu června je plánováno jednání Podvýboru pro heraldiku a vexilologii. Tečka.

To je tedy práce nové Poslanecké sněmovny, v níž zasedají i idoly mnohých voličů, tedy strany, které se nově dostaly do parlamentu, nebo si udržely pozici z minulého volebního období. U polistopadových partají ODS, ČSSD a spol. toto není ničím novým a překvapivým. U stran, jako Piráti a SPD i STAN je to velmi rychlé přizpůsobení se volnému režimu.

Pokud bychom práci poslanců srovnali s prací zaměstnanců, možná bychom často postrádali na ulicích policisty, lékaře v nemocnicích a sem tam by samoobsluha v našem okolí prostě neotevřela, protože by „vyškrtla“ pracovní den. Jak by se nám to líbilo, to nevím.

Poslancům se toto toleruje a to především proto, že běžný občan nemá čas zjišťovat tyto skutečnosti o práci poslanců, protože musí být denně 12 hodin v práci. Za mzdu několikanásobně menší.

Poslanci se těší platu, na jehož výši má vliv především platová základna, na jejímž základě se platy určují, kde od 1. ledna do 31. prosince kalendářního roku činí plat představitelů státní moci 2,75násobek průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za předminulý kalendářní rok.

Postupné zvyšování násobku pro výpočet platové základny v posledních letech spolu s růstem výše průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře zapříčinily dramatický nárůst výše platové základny představitelů státní moci, a to zejména v porovnání s ostatními skupinami osob odměňovanými z veřejných rozpočtů.

Sice došlo k jistému návrhu právní úpravy tak, že koeficient 2,75 se měl snížit na 2,5 s argumentem, že je namístě tento strmý růst adekvátně kompenzovat. Ovšem při dnešní úrovni platů je rozdíl mezi 2,75 a 2,5 již nepatrný. Stále má poslanec dva a půlkrát více, než občan, ale dle statistik, nikoliv dle skutečných reálných mezd českých občanů. Věc se tedy dá hodnotit jako ryzí populismus, kdy se mají dělat drobné úpravy až poté, co v uplynulých letech platy rostly skokově, ve srovnání s ostatními státními zaměstnanci a o zaměstnancích v privátní sféře raději nemluvě.

Faktem zůstává, že Poslanecká sněmovna má poněkud zvolněný režim a že máme navíc vládu v demisi, přeloženo do „češtiny“ – moc se nevládne, ale platy frčí dál.

To, co nám slibovali Piráti, STAN a SPD se rozplynulo a nikdo to nevnímá, protože většina občanů má svoji práci a starosti ufinancovat rodinu z mizerných mezd a se západními cenami východních potravin a dalších stále se navyšujcích položek rodinných rozpočtů občanů České republiky. Ti ovem pracují naplno, jak vyplývá ze statistik, které srovnávají odpracované hodiny Čechů a např. Němců. Z toho je patrné, že čeští občané stráví v práci mnohem delší dobu, než Němci, mají stejné spotřebitelské ceny, ale mzdy na úrovni cca 25 až 35 % Německa. Pak se divme, že počet exekucí, prováděných soukromými exekutory v Česku přesáhl 7 milionů a určitě to nebylo o finanční negramotnosti občanů.

Tedy ani nová Poslanecká sněmovna nepřinesla pilnější a pracovitější poslance. Bohužel nám stojí projednávání návrhů zákonů a žádná nová schůze není svolána – sál dolní komory Parlamentu České republiky je zapečetěn a poslanci si užívají volného režimu, snad již někteří odletěli někam do exotických krajin, aby si odpočinuli po náročné práci, půl roku po volbách.

Mnozí politici kritizují občany, kteří nechodí k volbám. Přiznám se, že já také. Ale jestliže vidíme tento přístup a pokud si k tomu připočteme, že nová vláda se bude skládat z ministrů politických stran, které prohrály volby, tak se těm pasivním občanům už nedivím. Volby, respektive jejich výsledek se totiž do složení vlády vůbec nepromítly a politik tak vyslal jasný signál, že jej nezajímá nějaký volič, ale fakt, že se udrží na vysoké pozici a s patřičně neúměrným platem, ve srovnání s většinou pracující populace České republiky.

V jiných demokratických státech by tento stav byl důvodem k vypsání nových voleb do Poslanecké sněmovny. V České republice psi štěkají a karavana jde s úsměvem dál. S úsměvem, který z tváří většiny občanů naší země již dávno vymizel a to právě v důsledcích konání, nebo nekonání poslanců a ministrů a na základě jejich "práce".

 

Karel Fleischer

místoředseda SPR-RSČ Miroslava Sládka

předseda MO Brno SPR-RSČ Miroslava Sládka

Lídr kandidátky SPR-RSČ Miroslava Sládka do zastupitelstva města Brna 2018

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.